Venēcijas apmetums

Tiek uzskatīts, ka Venēcijas apmetuma sastāvu izgudroja senie romieši jau pirms mūsu ēras. Marmors toreiz bija viens no populārākajiem celtniecības materiāliem. To zāģēja, pulēja un mala, un tā visa rezultātā palika pārpalikumi — marmora putekļi, kas arī ir Venēcijas apmetuma viena no galvenajām sastāvdaļām.

Jaunais apdares materiāls piesaistīja ne vien ar bagātīgām dekoratīvajām iespējām, bet arī ar noturības īpašībām. To uzklāt nebija viegli, tomēr vieglāk nekā apdarināt, pulēt un pārbīdīt akmens blāķus. Turklāt, dažas virsmas nevarēja apdarināt ar marmoru, jo tas bija vai nu par smagu, vai par dārgu. Visbeidzot, materiāls bija arī noturīgs pret temperatūras maiņu un mitrumu.

Apgaismības laikmetā – Renesansē, šis materiāls guva īpašu atzinību Venēcijā. Un tālāk, itālieši ienesa šo Venēcijas apmatuma tehniku visā Eiropā. Venēcijas apmetuma virsma atveido marmora un citu dabisko akmeņu faktūru. Tas var būt slīpēta vai līdz spoguļa spīdumam nopulēta marmora efekts.

Apmetumu, kas līdzinās marmoram, var atrast daudzās Eiropas katedrālēs. “Venēcijas apmetuma” sastāvā ir marmora putekļi, granīta, kvarca, kaļķakmens, malahīta, oniksa vai citu akmens veidu putekļi un saistviela. Tas, ko īsti meistari rada ar Venēcijas apmetuma palīdzību, patiesi ir uzskatāms par mākslas darbu. Rodas sajūta, ka acu priekšā patiešām ir siena no vistīrākā un caurspīdīgākā marmora. Tradicionāli jēdziens “Venēcijas apmetums” sevī ietver sarežģītu apmešanas tehniku.

Pēdējā laikā arī mūsdienu modernajā interjerā arvien populārāka kļūst dabisko materiālu imitācija. Pie tiem ir attiecināms arī Venēcijas apmetums, ar kura palīdzību sienas un dekora elementus var noformēt dabiska marmora izskatā. Raksts var tikt uzklāts dažādos veidos un toņos, kas ļauj radīt noformējumu visizsmalcinātākajai gaumei un pilnībā iemiesot dzīvē dizainera ieceri. Veidojot Venēcijas apmetumu, vispirms ir kārtīgi jāaplūko vēlamais dabiskais marmora veids, kas kalpos par labu paraugu turpmākajā darba gaitā.

Uz sienas uzklātais “Venēcijas apmetums” it kā spīd no iekšienes, tajā redzami zaigojoši atspulgi. Šis gaismas spīguļošanas efekts tiek panākts, uzklājot vairākus daļēji caurspīdīgus slāņus – jo vairāk ir šo slāņu, jo izteiktāks efekts. Tieši šī gaismas spēle padara Venēcijas apmetumu neparastu un līdzīgu gludi nopulētam marmoram.

Virsmas vizuālais dziļums un caurspīdīgums tiek panākts ar speciālu uzklāšanas tehniku ar 4 – 10 materiāla slāņiem. Pēc nožūšanas virsma tiek noklāta ar bišu vasku, kas ir slavens ar īpašu caurspīdīgumu un labi aizsargā virsmu, tādējādi tiek sasniegts ūdensnecaurlaidības efekts. Vasks pastiprina virsmas spīdumu un sniedz lielākas gaismas spēles efektu. Lai nostiprinātu dekoratīvo krāsojumu, vaska vietā var izmantot arī ūdens bāzes laku.

Dekoratīvās krāsošanas darbos izmantotie materiāli ir visdažādākā veida otas ar cietākiem vai mīkstākiem sariem, dabiskais jūras sūklis, zamša lupatiņa u.c. materiāli pēc meistara ieskatiem. Vairāk informācija par krāsām un instrumentiem atrodama www.kraso.com. Bet profesionāla krāsotāja palīdzību sniegs KRASO SERVICES SIA meistari.