Kas ir NCS – Natural Colour System?

Kas ir NCS?

NCS Krāsu Sistēma

NCS System jeb dabiskā krāsu uztveres sistēma ir veidota atbilstoši tam, kā acs redz krāsas. Tā ir balstīta uz vairāk nekā 70 gadus ilgu krāsu izpēti, un šobrīd tā ir visplašāk izplatītā un praktiskiem nolūkiem izmantotā krāsu sistēma visā pasaulē, ko izmanto materiālu ražotāji, arhitekti un dizaineri.

NCS Krāsu Sistēma palīdz atspoguļot krāsas ikvienam saprotamā veidā. Tā ir loģiska krāsu sistēma, kas veidota atbilstoši tam, kā acs redz krāsas. Cilvēka acs spēj atšķirt aptuveni 10 miljonus dažādu krāsu toņu. Šajā iespēju haosā ir vajadzīga kārtība, lai dizainera izvēle tiktu precīzi atainota krāsu tonētājam un tālāk – krāsotājam. Jebkurā brīdī uztveramo krāsu niansi var noteikt pēc četrām pazīmēm: melnā, baltā, krāsu piesātinājuma un krāsu toņa. Izmantojot NCS, katram iespējamajam krāsas tonim var piešķirt viennozīmīgi saprotamu NCS krāsu kodu.

Šajā īsajā videoklipā varat redzēt, kā darbojas NCS un kādas priekšrocības šī krāsu sistēma sniedz.

 

NCS pamatkrāsas

NCS Sistēmas pamatā ir sešas pamatkrāsas, kuras cilvēka acs var noteikt, lai uztvertu krāsu toņus. Četri spilgtie pamattoņi ir: dzeltens (Y), sarkans (R), zils (B), zaļš (G), un divi ahromatiskie pamattoņi – balts (W) un melns (S).

Visus pārējos toņus var raksturot, balstoties uz vizuālo līdzību. Šīs līdzības ir pamatiezīmes (dzeltenīgs, sarkanīgs, zilgans, zaļgans, baltā un melnā toņa intensivitāte). NCS krāsu toņu apzīmējumi raksturo to, cik lielā mērā konkrētais tonis līdzinās pamattoņiem.
Šis koncepts apraksta krāsu, balstoties tikai uz tās vizuālajām īpašībām, nevis uz to, kādā veidā krāsa tiek sajaukta. Piemēram, kods NCS 1050-Y90R izskaidro nokrāsu – līdzības līmeni pret baltās krāsas intensitāti (40%) un melnās krāsas intensitāti (10%) līdz maksimālajam piesātinājumam, kas ir 50%. Baltās krāsas intensitāte (gaišums) netiek attēlota, bet tā sastāda atlikušos 40% (100-10-50=40).

Tīriem pelēkiem toņiem nav radniecīgas saimes, tāpēc nokrāsa tiek apzīmēta ar – N. Tīra pelēkā palete sastāv no balta (0300-N) līdz melnam (9000-N).

NCS Sistēmas ietvaros visi krāsu toņi ir attēloti uz dubulta konusa, apļa formā. Apļa augšdaļa ir balta, bet apakšdaļa – melna. Pārējās pamatkrāsas (dzeltenā, sarkanā, zilā un zaļā) atrodas dubultā konusa ārējā perimetrā, tā platākajā punktā. Šī konusa iekšpusē atrodas visi krāsu toņi. Dubulto konusu var sadalīt divdimensiju daļās, kuras var izmantot kā dizaina rīku. Tās ietver sevī NCS Krāsu Apli un NCS Krāsu Trijstūri.

 

NCS Krāsu Aplis

NCS Krāsu Aplis dubulto konusu sadala divās vienādās daļās. Šī apļa kardinālajos punktos atrodas četras pamatkrāsas.

Pārvietojoties pa krāsu apli, tiek identificētas dažādu nokrāsu plaknes, kuras nosaka pēc to līdzības ar vienu vai divām hromatiskām elementārām krāsām. Lai noteiktu nokrāsu, ir jānosaka iesaistītās elementārās krāsas un ar skaitli jānorāda relatīvās vērtības. Vērtību summai vienmēr ir vienādai ar 100. Attēlā ir parādīta nokrāsa R90B, kas sastāv no 90 % zilas un 10 % sarkanas krāsas.

 

NCS Krāsu Trijstūris

NCS Krāsu Trijstūris ir vertikāls griezums krāsu konusā. Katrai NCS Krāsu Apļa nokrāsas sadaļai (Hue) ir savs toņu trijstūris.
Neitrālās krāsas, kas ir tīri pelēkas, visiem toņiem seko gar NCS Krāsu Trijstūra aizmugurējo pusi. Tiem nav nokrāsas, un tos apzīmē tikai ar niansi, kam seko N (neitrāls).
Trijstūra pamats ir pelēkās krāsas skala no baltas (W) līdz melnai (S), bet trijstūra augšdaļa attēlo maksimālo hromatiskumu (C) konkrētai nokrāsas plaknei, šajā gadījumā Y60R.

Krāsas niansi nosaka pēc NCS Krāsu Trijstūra, t. i., attiecības starp tās hromatisko daļu un relatīvo ahromatisko daļu. Ahromatisko daļu nosaka pēc līdzības ar elementāro balto (W) un melno (S) krāsu. Savukārt hromatiskums (C) ir viens parametrs.

Šajā piemērā stimula melnuma pakāpe (S) ir 10, baltuma pakāpe (W) ir 30 un hromatiskuma pakāpe (C) ir 60.
10 + 60 + 30 = 100
NCS koda otrā daļa, piemēram, Y60R, ir tonis, kam ir piešķirta vietu NCS Krāsu Aplī.
Y60R ir aprakstīts šādi:
Dzeltena (Y) ar 50 % sarkanuma (R).

Iegādājies NCS produktus šeit.