10 Krāsu toņi sienām interjerā

Noskaņu interjerā veido krāsu toņi, kas kombinējas ar gaismu, ietekmējot gan garastāvokli, gan pat veselību.

Krāsu toņi sienām interjerā

Toņi sienām telpās nosaka mūsu garastāvokli, rosina vai nomāc aktivitāti, izceļ mūsu skaistumu vai tieši otrādi — to slēpj. Cilvēka acs spēj atšķirt pat 10 000 000 krāsu toņu. Daļa šo toņu nomierina acis, daļa — kairina.

Tādēļ rodas jautājums, kā izvēlēties piemērotus toņus savam interjeram?! Lai atvieglotu šo izvēli, rakstā atradīsiet vispārīgu aprakstu par 10 populārākajiem toņiem un krāsu tendencēm.

Balts tonis

Baltos toņus ir visvieglāk saskaņot ar jebkuriem citiem toņiem interjerā. Ļoti labi pamattoņi. Tā kā baltie toņi ir neitrāli, tie lieliski sader gan ar siltiem, gan vēsiem toņiem. Lielās plaknēs tīrs, balts tonis izskatās vēss, uztrauc cilvēku, jo ir spožs, rada atspīdumus un gaismēnu rotaļas.

..gandrīz nekad nevarēsiet nošaut greizi

Daudzām tautām tīrības un kārtības simbols. Bieži šos toņus varam sastapt skandināvu interjeros, kur visas telpas interjers ir baltos toņos, izņemot dažus akcentus. Sienas nokrāsotas šajos toņos kalpo kā lielisks risinājums šaurām telpām, jo vizuāli tās paplašinās. Izvēloties baltos toņus, gandrīz nekad nevarēsiet “nošaut” greizi.

Melns tonis

Melnais tonis ļoti labi sader ar citiem toņiem, izceļot un pasvītrojot tos. Pārējie toņi uz melna fona kļūst spilgtāki, luminiscējošāki, palielinās kontrasts, kas interjerā palīdz izcelt galveno. Smags, tuvinošs tonis, kurš ir ļoti labs fons. Šis tonis jāizmanto īpaši uzmanīgi, jo tā pārmērīgs daudzums var nojaukt emocionālo līdzsvaru un izraisīt depresīvas, nomācošas domas.

..mazās telpās melnas sienas, grīda vai griesti var radīt nomācošu telpu, sašaurinošu iespaidu

Simbolizē saturīgumu, bagātību, asociējas ar šarmu, eleganci, mistiku un noslēpumainību.

Melnais tonis ir efektīvs, ja to izmanto kombinācijās ar baltajiem toņiem, jo tad tiek līdzsvarotas cilvēka polaritātes un interjerā radīs ļoti elegantu un modernu kopskatu. Jāņem vērā, ka šis tonis slikti atstaro gaismu, tādēļ lielās plaknēs var likties drūms un optiski tuvināt krāsoto virsmu, tādēļ mazās telpās melnas sienas, grīda vai griesti var radīt nomācošu telpu, sašaurinošu iespaidu.

Pelēks tonis

Pelēkie toņi pēdējā laikā ir populārākie toņi interjerā. Ļoti labi saskan ar citiem toņiem, izceļ to labās īpašības, neizvirzot sevi pirmajā plānā. Lielisks un universāls fons. Pelēka krāsa sienām toņi ir neitrāli, pasīvi (bet tas atkarīgs no toņu niansēm), piestāv jebkura veida telpām, jebkurai noskaņai un jebkuram iekārtojumam.

..piestāv jebkura veida telpām, jebkurai noskaņai un jebkuram iekārtojumam

Pelēkajiem krāsu toņiem ir ļoti daudz nianšu un tumšuma pakāpju. Neprasmīgi izmantota pelēkā krāsa ir pietiekami banāla un garlaicīga. Pateicoties neitrālajai novietnei krāsu paletē, pelēkie toņi nevar apžilbināt acis.

Pelēkie toņi ir neaizvietojami High-Tech stila interjeros. Pateicoties šīs krāsas spējai radīt neuzmācīga miera izjūtu, tā ir tik populāra biroju interjeros.

Brūns tonis

Arī brūnie toņi ir vieni no populārākajiem mūsdienu interjeros. Brūnie toņi ir silti un maigi, tie ļauj justies droši. Dabīgi brūnie toņi ir vizuāli neitrāli, tāpēc kalpo kā ideāls fons. Tumši brūnie toņi pasvītro virsmas stabilitāti. Brūno krāsu toņi sienām daudzveidība ir ārkārtīgi plaša – tā ietver gan pieklusinātus, pelēcīgus toņus, gan siltus zemes toņus, intensīvu mokas toni un smilškrāsas okeru.

..kalpo kā ideāls fons

Brūnie ir labsajūtas, miera un nesatricināmības toņi, atkarībā no intensitātes rada siltuma un mājīguma sajūtu. Šokolādes brūnie toņi piedod telpai solīdumu un rada bagātības sajūtu. Kā arī šie toņi sniedz sazemējuma sajūtu.

Sarkans tonis

Sarkanie toņi ir visspilgtākie, vissaktīvākie, visspēcīgākie, visenerģiskākie, vissatraucošākie un visvairāk uzmanību piesaistošākie no visiem krāsu toņiem. Uz lielākām virsmām sarkani toņi šķiet liesmojoši, pat dedzinoši, un var šķist pārāk agresīvi. Tādēļ tie var nogurdināt, pastiprināt uztveres kairinājumu (piemēram: skaņas, smaržu), to ietekmē var palielināties asinsspiediens, paātrināties elpošanas ritms, bet sarkanie toņi zaudē intensitāti vājā apgaismojumā. Bet no otras puses šie toņi var atdzīvināt vidi, radīt siltuma sajūtu un padarīt telpu elegantu.

Sarkanie toņi interjerā iedvesmo, mudina sasniegt nospraustos mērķus un liecina par to, ka cilvēks ir veiksmīgs.

..tādas telpas interjerā, kur nepieciešama aktivitāte, kustība

Vislabāk sarkanie toņi sader ar neitrāliem toņiem – melniem, baltiem, pelēkiem. Mazi interjera priekšmetiņi sarkanā tonī vizuāli šķiet īpaši pievilcīgi, īpaši kompakti un patīkami. Šie toņi ļoti labi iederas aktīvās telpās, kur notiek intensīva darbība.

Tomēr jāatceras, ka pārmērīga šīs krāsas izmantošana var radīt trauksmes sajūtu un pastiprināt stresu. Guļamistabā un bērnistabā šo krāsu labāk izmantot aksesuāros nevis kā pamattoni. Psihologi iesaka sarkanos toņus izmantot tādas telpas interjerā, kur nepieciešama aktivitāte, kustība (piemēram kāpņu zonās, virtuvē vai gaitenī). Pateicoties stimulētajam kairinājumam sarkanie toņi rada brīnišķīgu atmosfēru priekš ideju rašanās, taču ne priekš to realizēšanas.

Oranžīgi sarkanie toņi tiek uzskatīti par viserotiskākajiem toņiem, tie pasliktina koncentrēšanās spēju un veicina miglainu domu rašanos. Atmosfēru, kas labvēlīga nopietnām pārdomām rada vēsi sarkanie toņi. Par mierīgiem un simpātiskiem tiek uzskatīti tumši sarkanie toņi, kuri veicina svētku un pieklājīgas vides veidošanu.

Oranžs tonis

Šie toņi ir dzīvespriecīgi, optimistiski, aktīvi, uzmundrinoši un silti. Rosina apetīti un noskaņojuma uzlabošanos. Bet jāievēro, ka cilvēks, ilgstoši atrodoties intensīvas, spilgti oranžu toņu ietekmē, ātri var pārsātināties ar to, tā ka parādās nervozitāte, uzbudinājums un galvassāpes. Oranžie toņi savu intensitāti nezaudē apgaismojumos.

Šie toņi simbolizē siltumu, enerģiju, pašpārliecinātību, radošumu, piedzīvojumus, sabiedriskumu, seksualitāti un attiecības. Atmodina siltumu un prieku.

Pielietojot oranžos toņus interjerā, var rēķināties, ka tie uzlabos noskaņojumu, rosinās līdzsvarotību un mudinās komunicēt. Tāpēc būs piemēroti telpās, kur notiek dažādas tikšanās, sapulces, ballītes – tā raisīs atvērtāku komunikāciju. Tāpat oranžie toņi būs piemēroti bērnistabām, viesistabām (bet ne spilgti oranžie), virtuvēm un ēdināšanas iestādēm.

..uzlabos noskaņojumu, rosinās līdzsvarotību un mudinās komunicēt

Spilgti oranži sienu krāsojumi vairāk būs piemēroti sabiedriskām telpām, kurās cilvēki neuzturas ilgstoši. Tāpēc mājoklī labāk izvēlēties gaišākus, mierīgākus oranžos pasteļtoņus.

Īpaši labvēlīgi oranžie toņi iespaido nerunīgus un noslēgtus bērnus, jo rosina viņus komunikācijas procesā kļūt drošākiem, atvērtākiem, pārliecinātākiem. Tie aktivizē ekstraversiju un komunikāciju.

Kopā ar melno un tumši violetajiem toņiem rada spēcīgu kontrastu. Oranžie toņi labi saskatāmi vājā apgaismojumā, tādēļ ieteicami krēslainās telpās. Optiski tuvina krāsotu plakni.

Dzeltens tonis

Šie toņi ir sildoši, gaiši, pozitīvi, dod enerģiju un saulainu noskaņojumu. Dzeltenie toņi attīsta domāšanu, apķērību un veicina intuīciju un koncentrēšanās spējas, palīdz uzveikt depresiju. Ja interjerā tiek izmantoti pārlieku daudz šie toņi, tie var kairināt nervu sistēmu, tamdēļ var nogurdināt, var radīt uztraukumu un pat reiboni.

Vislabāk interjerā dzeltenos toņus kombinēt ar citiem…

Intensīvi dzeltenie toņi plaknēs ātri apnīk, bet gaiši dzeltenie toņi imitē saules mirdzumu un var šķist gaišāki par baltu. Nespodri, šķietami netīri dzeltenie toņi ietver ļoti daudz negatīvu aspektu, piemēram, noskaņo uz sarkasmu, neuzticību, nosodījumu, nodevību. Dzeltens tonis savienojumā ar melnu ir visspēcīgākais kontrasts – izsaka brīdinājumu, kuru redz pat daltoniķi.

Fakturētām virsmām nav labi izmantot dzeltenos toņus, jo veidojas netīras gaismēnas un tiek izcelti defekti. Gaiši dzelteni griesti atstaro siltumu un liekas viegli un saulaini. Dabīga dzeltena toņa koka grīda padara telpu gaišāku un plašāku. Dzeltenu toņu grīda liekas pārāk viegla, radot nepārliecinošu sajūtu. Pateicoties savam vieglumam dzeltenie toņi it kā piepaceļ priekšmetus un virsmas, padara tās vieglākas.

Vislabāk interjerā dzeltenos toņus kombinēt ar citiem, miera sajūtu izraisošiem toņiem, piemēram – gaiši zilajiem toņiem, pelēkajiem, silti baltajiem. Dzeltenie toņi noderēs telpās, kur ir intelektuāla darba atmosfēra. Bērnistabā tie aktivizēs bērna spējas, mudinās pievērsties mākslai, savukārt, viesistabā tie radīs siltu atmosfēru. Dzeltenie toņi ir īpaši noderīgi mazu un tumšu, pret ziemeļiem vērstu telpu krāsojumā – telpa šķiet gaišāka un plašāka.

Zils tonis

Zilie toņi ir vispieprasītākie toņi pasaulē. Šie toņi sniedz domas skaidrību, mieru, atklātību, sadarbību. Asociējas ar debesīm (gaišas debesis dienas laikā vai tumši zilas, zvaigžņotas nakts debesis), jūru, bezgalību, tīrību, cerību, mieru, aizsargātību, klusumu, stabilitāti, harmoniju un cēlumu.

Tumšāki zilie toņi liecina par konservatīvismu, pārliecību, kārtību un uzticēšanos, tie ir arī garīgās bagātības toņi. Taču, tāpat kā ar jebkuriem toņiem, arī ar zilajiem nav ieteicams pārspīlēt, jo ilgstoša pārsātināšanās var izraisīt apātiju. Un zilie toņi, būdami skaisti un izteiksmīgi, vieni paši visbiežāk ir vēsi.

Šie toņi ir piemēroti darba apstākļiem…

Šie toņi interjerā var būt gan romantiski, gan dramatiski, gan vieglprātīgi – viss atkarīgs no toņu nokrāsām un to proporcijām kā arī no saskaņošanas ar citiem toņiem. Zilos toņus bieži izmanto biznesa vidē. Telpās, kur norit aktivitātes, šie toņi nebūs piemēroti, jo tie nomierina. Vēsturiski zilos toņus uzskata par klasiskiem viesistabas interjera toņiem.

Šos toņus nav vēlams izmantot telpās, kuras atrodas ziemeļpusē, kur ir maz gaismas. Savukārt kabinetā vai kamīna zonā tie ļoti labi iederēsies, it īpaši tumši zilie toņi. Lai zilo toņu telpa nešķistu drūma, ieteicams tos kombinēt ar baltajiem, dzeltenajiem vai citiem gaišiem toņiem. Kobalta zilie toņi rada mīklainu, noslēpumainu un intriģējošu iespaidu, interjers šādos toņos būs interesants.

Zilie toņi tiek izmantoti sabiedriskām telpām, īpaši kombinācijā ar baltu, tur, kur svarīgi ir radīt iespaidu par tīru un higiēnisku atmosfēru.

Gaiši zilu toņu sienas palielina telpas plašumu un rada vēsuma sajūtu, piesātināti zilie toņi ir pamanāmi un cēli, tumši pelēkzilie var radīt nomāktību. Ažūra zilie toņi uz griestiem rada skaidras debess iespaidu, viegluma un pacilātības sajūtu. Zilu toņu grīda no mākslīga materiāla liekas gluda un auksta, bet zilu toņu paklājs – pretēji, zem kājām liekas izturīgs un gandrīz silts. Pilnīgu zilu toņu neesamību interjerā, īpaši telpās bez logiem, var salīdzināt ar nespēju elpot.

Šie toņi ir piemēroti darba apstākļiem, jo tie nenogurdina acis, nomierina, atslābina nervus, veicina koncentrēšanos. Tiek uzskatīts, ka zilie toņi ir piemēroti cīņai ar temperatūras paaugstināšanos, ko izraisījušas iekaisumu slimības. Zilie toņi ir labi guļamistabām, jo palīdz labi atslābināties.

Kombinējot tos ar siltajiem saules toņiem, var radīt dabisku plašuma un gaišuma izjūtu. Samtaini tumši zilie toņi kombinācijā ar zeltu vai sudrabu telpā rada bagātīgu svētku noskaņu.

Tumši zilie toņi apvienojumā ar violetiem toņiem rada mazliet mistisku un noslēpumainu noskaņu. Jūrnieku stils (zilas un baltas svītras) nevis nomierina, bet uzlabo noskaņojumu.

Zaļš tonis

Ļoti nomierinošs un dabīgs tonis, bet jo tuvāk dzeltenajam tonim, jo tas būs atraktīvāks. Simbolizē dzīvību un veselību. Sniedz harmoniju, līdzsvaru, mieru un atpūtina acis. Bieži izmanto kā neitrālus toņus, lai radītu līdzsvarotu, rāmu noskaņu. Zaļajiem toņiem ir izteiktas spējas atjaunot līdzsvaru un noturēt to starp saprāta interesēm un sirds emocijām. Šie toņi ir cilvēkam labvēlīgākie toņi.

Simbolizē dzīvību un veselību

Interjerā zaļie toņi ir izplatīti gan tekstilā, gan arī uz sienām. Tos vienmēr var pievienot kā akcentus. Dienas apgaismojumā acs izšķirtspēja ir visaugstākā tieši zaļo toņu jomā. Šie toņi nomierina un atsvaidzina, it īpaši vēsās nokrāsas, tādas kā piparmētras un akvamarīna krāsas. Savukārt piesātinātās nokrāsas, piemēram, laima krāsa ne vienmēr nomierina, tā satrauc prātu un noder māksliniecisku cilvēku interjerā.

Zaļie toņi telpā rada mierīgu un draudzīgu atmosfēru, veicina komunikāciju, mazina spriedzi un vedina cilvēkus uz draudzīgām un konstruktīvām sarunām, piemēroti telpām, kurās noris sēdoši darbi, veicina koncentrēšanos spēju un pārdomas. Zaļu toņu griesti rada pajumtes un aizsardzības sajūtu, taču, atrodoties šādā telpā, tie var nepatīkami atstaroties sejas krāsā. Uz sienām šie toņi tiek uzskatīti par ierobežojošu plašumu, kas piedod pārliecību un nomierina. Uz grīdas zaļie toņi ir simbols dabiska ierobežotam pārticības līmenim, rada mīkstuma iespaidu, patīkami staigāšanai.

Zaļajiem toņiem pretkrāsa ir sarkanie toņi, tāpēc neliels sarkano toņu laukums vai triepiens zaļos tonus padarīs īpaši spilgtus, intensīvus un iedarbīgus. Interjerā uz vienmērīgi zaļajiem toņiem labi izceļas jebkuri krāsaini akcenti.

Ar siltajiem toņiem labi saderēs salātzaļie toņi, bet sulīgi zaļie un tumši zaļie toņi lieliski izskatās kopā ar baltajiem, dzeltenajiem, brūnajiem toņiem. Vēsi zaļos toņus parasti kombinē ar jūras zilajiem un tirkīza toņiem.

Violets tonis

Šie toņi piesaista skatienu, bet lielās plaknēs palēnām nogurdina, attālinoši, smagnēji, sarežģīti, vēsi, noslēpumaini, parāda jutekliskumu dvēseles un meditācijas toņi, attīra domas. Saistās ar karaliskumu, augstu kvalitāti, radošiem cilvēkiem, izteiktu personību. Rosina iedvesmu, jaunradi un viedus sapņus. Aizplīvurotu skatienu, satraukumu, grūtsirdīgu noskaņojumu, noslēpumainību, kreavitāti, intuīciju, skubina iztēli. Bet nelīdz racionālām pārdomām, nomierina. Atsevišķas nokrāsas var uzlabot miegu.

Šie toņi labāk izskatās mazos apmēros

Nevajadzētu aizrauties ar violeto toņu lietošanu telpās, kur ilgstoši uzturas cilvēki. Kā arī tumši violetie toņi netiek rekomendēti maziem bērniem un cilvēkiem krīzes situācijās.

Šie toņi labāk izskatās mazos apmēros. Vieglāk būs lietojami gaiši violetie toņi, ceriņkrāsas un pasteļtoņi. Šie toņi atstāj labvēlīgu, romantisku, pozitīvu iespaidu un tie pārsvarā patīk sievietēm. Bet vīriešiem telpās, kurās izmantoti šādi violetie tiņi dzīvot būs mazliet neerti – viss apkārt būs pārāk maigs, gandrīz rozā. Tumšie toņi ir daudz ekstravagantāki un skarbāki.

Atkarībā no tā, kādā salikumā būs violetie toņi, tie var šķist gan silti, gan vēsi. Eleganti izskatās, ja violetos toņus kombinē ar zelta vai sudraba toņiem. Kā arī eleganti izskatās violetie toņi kombinēti ar baltajiem toņiem. Violetie toņi kļūst maigāki, ja papildus tiem izmanto bālākus violetos un rozīgos toņus.

Lai izvēlētos pareizu krāsu toni, jāņem vērā gaismas avots, blakus toņi, virsmas faktūra un telpas atrašanās vieta. Krāsa ietekmēs toņa izskatu, un lielums var pastiprināt intensitāti. Dabīgs apgaismojums ieteicams krāsu izvēlei, jo tas nodrošina plašāku krāsu spektru un precīzu toni.

Krāsu toņu tendences